به طور قطع اگر با برنامه‌ریزی عمل کنیم گسترش مکان‌های تفریحی تهدیدی برای مشهد حساب نمی‌شود، به شرط اینکه در اقداماتی که صورت می‌گیرد، هویت فرهنگی و مذهبی شهر مشهد و فرهنگ رضوی دیده شود.

تاکید بر استفاده از خلاقیت جوانان در سیمای شهر مشهد

همچنین مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان رضوی و یکی دیگر از داوران این جشنواره با بیان اینکه ظرفیت فکری و خلاقیت‌های فراوانی که در جوانان وجود دارد، بسیار فراتر از آن چیزی است که در شهرمان و کشورمان استفاده می‌کنیم، اظهار کرد: ما اگر بتوانیم نظم و انضباط مجددی در سیستم‌های دولتی و خصوصی دهیم تا از این ظرفیت‌ها استفاده کند و از این‌ها در راستای نیازهای شهر بهره‌گیری می‌تواند برای آینده شهر مثمر‌ثمر باشد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین هاشم مهذب‌رحیم‌زاده با تاکید بر اینکه شهر مشهد با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد و حضور زائران مختلف شرایطی ویژه‌ای را می‌طلبد، تصریح کرد: بر این اساس باید سیمای شهر مشهد متناسب با نیاز گردشگران و زائران طراحی مجدد و خدمات متناسب ارائه شود و این دوره هم با این رویکرد می‌خواهد از ظرفیت فکری جوانان استفاده کند.

وی افزود: خوشبختانه با فراخوانی که داده شد استقبال بسیاری عالی از این دوره شد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مهذب در خصوص تجاری‌سازی این ایده‌ها گفت: مرکز رشد پارک علم و فناوری در راستای توانمند‌سازی این ایده‌ها و تیم‌های خلاق است و این تیم‌ها باید ایده‌هایی داشته باشند که کمترین وابسته با دولت را داشته باشند.

وی افزود: البته حمایت‌های عمومی مثل دریافت تسهیلات نباید فراموش شود و از ایده‌های مناسب باید حمایت شود اما حمایت‌های معنوی از جوانان خلاق بسیار مهم است.

مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان رضوی با تاکید بر حضور بسیار خوب شهرداری مشهد در راستای حمایت از این جوانان ایده‌پرداز عنوان کرد: این حمایت‌ها باید بیشتر از پیش باشد و مسئولان باید توجه داشته باشند که از این ایده‌ها برای بهتر شدن سیمای شهر استفاده شود.

دبیر اجرایی نخستین دوره ایده پروری گردشگری مشهد نیز با بیان اینکه شعر این دوره ایده‌پردازی، گردشگری ایده‌ها در آرمان شهر رضوی است، اظهار کرد: فراخوان این دوره ١۵ بهمن ماه زده شد که خوشبختانه استقبال خوب جوانان به ویژه اساتید دانشگاه و دانشجویان را در پی داشت.

مسعود اعلم‌صمیمی، با بیان اینکه رقبای مذهبی شهر مشهد اقدامات متعددی را برای حوزه‌های شهری خود انجام داده‌اند، تصریح کرد: با توجه به این شرایط احساس می‌شود تا با استفاده از خلاقیت‌های جوانان در شهر مشهد ایده‌های نویی را ایجاد کرد تا نیازهای مختلف زائران و گردشگران را جواب دهد.

وی با بیان اینکه حدود ٩٠٠‌ایده به دبیرخانه جشنواره رسیده است، ادامه داد: پس از غربالگری اولیه که توسط داوران انجام شد و موضوعات مختلفی نظیر موضوعیت ایده با گردشگری و زیارت و درآمد‌زا بودن آن دیده شد در نهایت ٢٧‌ایده به مرحله نهایی راه یافت که در این مرحله داوران به هر تعداد که بخواهند می‌توانند ایده را انتخاب کنند اما از ١٠‌ایده اول تقدیر به عمل خواهد آمد.